Ekologia

Czy są ekologiczne urządzenia elektroniczne, które można używać bez kupowania baterii?

Aby chronić środowisko należy redukować użycie szkodliwych baterii. W jaki sposób możemy nie tylko się od nich uniezależnić, ale też być bardziej ekologiczni?

Zanieczyszczenie środowiska za sprawą działalności człowieka nieustannie postępuje. Zmniejszenie tempa jego narastania jest we wspólnym interesie ludzkości. Przedsięwzięcia w tym celu muszą być podejmowane w dużej skali, przez rządy państw i międzynarodowe stowarzyszenia. Jednakże o ekologię zadbać należy także w o wiele mniejszej skali, czyli z poziomu gospodarstwa domowego.

Baterie w domowych sprzętach można wymienić na akumulatorki. Te natomiast, małym kosztem lub niewielkim nakładem pracy, można ładować przy pomocy odnawialnych źródeł energii. Na rynku dostępnych jest wiele rozwiązań, pozwalających na korzystanie np. z energii słonecznej. Ładowarka lub powerbank może czerpać prąd z panelu słonecznego wielkości dłoni. Taki panel, stojąc na parapecie w domu, nie ma problemu z zastąpieniem baterii.

Bardzo szkodliwa dla środowiska jest także niepozornie wyglądająca bateria srebrowa, wykorzystywana do zasilania zegarków czy kalkulatorów. Obecnie dostępne są technologie, dzięki którym można się obyć bez tych baterii. W wielu zegarkach, zarówno kwarcowych jak i smartwatchach, wykorzystuje się dziś zasilanie energią słoneczną. W tych przypadkach odnawialne źródła energii często bywają tak samo, a nawet bardziej efektywne.

Alternatywnym źródłem zasilania jest energia mechaniczna. Lampkę rowerową, zamiast bateriami, można zasilać przy pomocy dynama. Obecnie istnieją nowsze jego rodzaje, które stawiają dużo mniejszy opór, niż te, które większość pamięta z dzieciństwa.  Wiele urządzeń takich jak radia czy latarki posiadają swoje alternatywy w postaci wersji z korbką. Nie jest to rozwiązanie charakteryzujące się dużą efektywnością, lecz sprawdza się w przypadku rzadziej używanych sprzętów.

Warto mieć świadomość, iż podejmując niewielkie wydatki w skali gospodarstwa domowego, jesteśmy w stanie ograniczać niszczenie środowiska.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *